Zosmiešňovanie / Stĺpček

Foto: Adam Střpie? / Agencja Gazeta

Foto: Adam Stzpiec / Agencja Gazeta

Nie je Jarosław Kaczyński náhodou agentom ruských tajných služieb? – opýtal sa ma sarkasticky známy britský komentátor. Dosť dlho som mu vysvetľoval, že nie je agent, ale tvrdohlavec, fixovaný na vlastné preludy.

Počúvame dnes reči o ‘‘smolenskej lži’’, o skrývaní pravdy o tom, kto zavinil katastrofu, pri ktorej zahynul president Lech Kaczyński. Výstižne o tom včera hovoril v Sejme Donald Tusk. A mne nejde z hlavy ‘‘katynská lož’’, falšovanie a skrývanie pravdy o vražde poľských dôstojníkov v Katyni, ktorej sa dopúšťal sovietsky režim. Prečo klamali? A prečo sa dodnes tvrdohlavo opakujú nezmysly o atentáte na lietadlo s poľskou delegáciou a o spiknutí Putina s Tuskom, ktorí majú za atentát niesť zodpovednosť?

Je ľahké uveriť, že čierne nie je čierne a biele nie je biele.

Tieto klamstvá sa neustále opakujú. Prečo? Je to podľa mňa vyvrcholenie mýtických príbehov, ktoré majú ospravedlniť politické počínanie luhárov. Odhalenie týchto podvodov znamená ich zničenie.

Korunou sovietskej mytológie bol príbeh o štáte Stalina, premožiteľa Hitlera, ktorý miloval mier. Pravda o katynskom zločine by obrátila navnivoč mýtus o tomto spasiteľovi ľudstva a odhalila pravdu o Stalinovi ako zločincovi a Hitlerovom spojencovi v diele záhuby Poľska a Poliakov.

Lož o atentáte na Lecha Kaczyńského je vyvrcholením mýtického príbehu o tom, že dnešné Poľsko nie je nezávislý a demokratický štát, ale nemecko-ruské kondomínium, že mu vládne skorumpovaný a zločinný režim, ktorý sa sústreďuje na materiálne a kultúrne pustošenie Poľska a Poliakov a na vojnu s katolíckou cirkvou a náboženstvom, pripomínajúcu teror stalinských rokov.

Patrím k tým, koho to desí, lebo viem, že krikľavo a ustavične opakovaná lož býva účinná. V atmosfére znehodnotenia poľskej politiky, kde sú všetky triky prípustné, je ľahké uveriť, že čierne nie je čierne a biele nie je biele.

Pozorovateľovi zvonku sa to však zdá byť smiešne. Preto sa môže s úsmevom pýtať, či Jarosław Kaczyński je agent tajných služieb.

Nie, Jarosław Kaczyński nie je agent. Na celom svete niet takej tajnej služby, ktorá by dokázala Poľsko zosmiešniť rovnako účinne.

Text vyšiel v denníku Gazeta Wyborcza.