Hlasujte! / Stĺpček

Foto: Micha? ?epecki / Agencja Gazeta

Foto: Michal Čepecki / Agencja Gazeta

Obávam sa, že v Poľsku sú mladí ľudia, ktorí nepôjdu hlasovať. Môj známy sa nedávno priznal, že sa pred niekoľkými mesiacmi rozprával s osemnásťročným mladým mužom, ktorý mu povedal, že sa chystá odísť z Poľska, lebo tu nie je práca, a vôbec “nevie už vydržať, čo robí Kaczyński, ako seje nenávisť: situácia v Poľsku je neznesiteľná, lebo z Kaczyńského srší jed”.

Ak budete bojkotovať voľby, dáte krajinu do rúk mýtomanom a klamárom.

Chcel by som dať tomuto osemnásťročnému dobrú radu: než odídeš za hranice, choď k volebnej urne, aby si zabránil návratu Jaroslawa Kaczyńského k moci. V politike demokratického štátu neprítomní nemajú pravdu.

To isté by som chcel zopakovať ľavicovému autorovi, ktorý sa priznal: “Nechcem už volič menšie zlo v politike. Chcem volič väčšie dobro.” Táto pekná veta nemusí znamenať nič, no môže znamenať aj rozhodnutie nezúčastniť sa volieb – ak neexistuje strana, ktorá bude realizovať len dobro, načo sa namáhať?

Práve toto istotne spraví iný principiálny ľavičiar, ktorý tvrdí, že sa volieb nezúčastní, pretože jednotlivé strany sa od seba ničím nelíšia. Tento ľavičiar otvorene napísal, že sa v posledných rokoch zmietal medzi hlasovaním za rôzne strany, až prišiel k záveru, že všetky sú rovnako zlé.

Vážim si ľudí rôznych orientácií, ktorí majú pochybnosti. Napriek tomu však na vás apelujem: na chvíľku sa zamyslite! Ak budete bojkotovať voľby, dáte Poľsko do rúk mýtomanom a klamárom. Títo ľudia veria, že smolenská tragédia bola dôsledkom sprisahania Putina s Tuskom, a že obete leteckého nešťastia boli “‚zradené za svitania”‘.  Títo ľudia opakujú, že Poľsko je dnes v spoločnom rusko-nemeckom vlastníctve; títo ľudia vás baláchajú, že voľba Obamu znamená koniec civilizácie belochov; títo ľudia nahrádzali parlamentnú politiku operáciami tajných služieb; týchto ľudí prichytili pri množstve lží a prehrali jeden súdny proces za druhým; títo ľudia menili zákony v priebehu jednej noci, aby spravili z verejnoprávnych médií nástroj vlastnej propagandy; títo ľudia vyhlásili Lecha Walesu za agenta komunistickej štátnej bezpečnosti.

Aby som nikomu nekrivdil, musím uznať, že títo ľudia mnohým z nás veľmi účinne mútia mozog – sľubujú zlaté hory a v médiách nám predvádzajú jednu seansu nenávisti za druhou. Jeden z týchto ľudí nedávno napísal: V mene vojny s ideovými protivníkmi sa tu idealizuje chuligán, čo mláti tých, ktorých nemáme radi.

Nešlo tu však o futbalového chuligána, ale o istého nie príliš rozumného speváka, ktorý potrhal bibliu.  Chuligánstvo štadiónových stúpencov Jaroslawa Kaczyńského je fakt. A tí, čo bojkotujú voľby im kliesnia cestu k moci.

Nerobte to – škoda je Poľska.

Text vyšiel v denníku Gazeta Wyborcza.