Drž sa, prasa, svojho koryta / Esej

Prostonárodné povesti: Už kráľ Svätý Pluk hovoril svojim synom, aby sa neondeli, lebo času je málo a kšefty sa ešte len rozbiehajú!

Mili moji opičaci, opica a sympatizanty. Su tri roky po volbach, musime bilancovať. Chcem velmi skromne povedať, že sa nam podarilo niekolko peknych veci a čo je najlepšie, ešte zme neni na konci. Pre mňa to je nie nič nove pod slnkom, tieto uspechy, ja som už vladol s inymi kadrami, jako su tito svazaci, ale my zme dnes jedna moderna europska narodna strana, teda zme skromni, vyberať si nebudeme, lebo veď pri kom by nam bolo lepšie než pri snaživych kapitalistoch zo špičkovou lucko-socialistickou tvarou?

Tri groše

Zavolal som si vas, lebo vam musim povedať kolkosik doležitych veci. Predovšetkym si dobre zapamätajte, že musime byť jednotni a huževnati lebo kšefty sa ešče len rozbiehaju. Už kral Sväty Pluk hovoril svojim synom, aby sa neondeli, lebo pridu ti papagaji na chlpatych konikoch s krivymi nohami a bude po rozpravke o troch grošoch. Takže som rad, že sme svorni, vnutorneho nepriatela nemame, ak neratam Aničku, lebo tu štekať neodnauči ani dobrotivy Panboh, takže zme ju spravne nasmerovali, nech šteka na okoloiducich, čo aj robi dobre, čo dobre, vyborne, ja už len čakam, kedy sa dakomu do sary zadrapi.

No ale aby som sa vratil k poučeniu, ktore pre nas plynie z povesti krala Starych Slovakov – držme pekne pospolu, lebo bohuotcu prisaham, zoberiem tie jeho tri pruty a tak vas vyšibem, že budete do volieb len klobase ratať. Ale musim vam povedať, že označenie Stari Slovaci sa mi pači len malo. Akosi privelmi sa to podoba na stari somari. A to my, moderna europska narodna strana nemožeme pripustiť, že reprezentujme nazory Starych Somarov. No ale neobzerajme sa tolko, aby zme sa nepotkli.

Klin klinom

Ešte vas chcem pochvaliť, že ste si pekne zapamätali, že lož ma kratke nohy. To znamena, že ma ťažisko nizko pri zemi. Takže je to stabilna, do realnej politiky velmi vhodna pracovna metoda a osvedčili sa nam aj bonusy, teda platy odvolanym ministrom, ktore vyplaca vlada a teda štat a teda občan. Naši počtari zratali, že každy obyvatel tejto republiky odviedol na tieto bohumile učely čiastku, za ktoru by pohodlne dovolenkoval pri Jadrane z celou rodinou, čo mňa teši osobitne, lebo aspoň ich tam bude menej, keďže dobre viete, že ja mam okolo svojej jachty rad pokoj a nakoniec si ho aj zaslužim, lebo veď sami vidite, jako pekne a prikladne sa o vas staram.

Takisto by som chcel oceniť tych z vas, moji huževnati priatelia, ktori pochopili a aj v praxi prikladne a tvorivo realizuju odkaz našich predkov – drž sa, prasa, svojho koryta. Doba šustrov a inych reformatorskych prištipkarov pominula a my to od našich valovov vieme najlepšie posudiť, takže ma naozaj teši, že takto, plece pri pleci, zaroveň realizujeme Svätoplukovu zasadu, o ktorej som už hovoril, takže radšej vam poviem svoju, lebo ta je moderna a pravdiva a hovori jasne a kratko a vedie ma k smelej uvahe, že ak aj na celom svete sa rozmohla prasačia chripka a ohrozuje ludi smerom od prasaťa k človeku, u nas je to vďaka nam naopak, o čom ma presviedča nielen narodne uvedomele uši oblažujuci mlaskot od našich valovov, ale aj uznanie Svetovej zdravotnickej organizacie, ktore je už na ceste, ak už nedorazilo, dorazim ich, ak ešte nie, keďže na Slovensku vieme, že klin sa klinom vybija.
Takže nerozumiem, prečo sa to niektorym sväzakom vo vlade nepači, ale prosim, každy svoju bandu bije, zväzaci svoju, my svoju, otcovia vlasti možu prdieť do muky.

Nemoderná poetika

Aby som nezabudol ani na našu mladež, vratim sa k spominanej rozpravke o troch grošoch, čo by mohla byť konečne aj prva naozaj užitočna vec, ktoru by ministerstvo školstva pod našim starostlivym a kompetentnym vedenim mohlo uviesť do vyrobnej praxe, chcel som povedať školskej. Rozpravka o troch grošoch, ako vieme, hovori o chudobnom cestarovi, ktory vyžil z troch grošov, teda vlastne z jedneho, lebo jeden daval otcovi, jeden synovi a len ten posledny si nechal.

Dnes, ako sami počujete, je takato poetika nemoderna, preto slovo groš treba nahradiť slovom euro, ale je treba emancipovane vstupiť aj do filozofie pribehu, takže naš cestar poštve svojho otca proti svojmu synovi, lebo dnes je doba taka, že nikomu never a moderny nacionalista vie, že ani matka nemusí byť ista, takže pokojne može byť aj maďarka, alebo ciganka no a ktorý slušny Slovak by mal to srdce platiť nejakym iredentistom, hoc aj vlastnej krvi?! Radšej všetky tri éčka strovi sam, tu a teraz, lebo čo keď ho nejaky snaživy škrabak prichyti, horlivy svazak odvola alebo nebodaj sa ešte bude chcieť deliť?!

Niekoľko priateľov

Dovolte mi teraz vymenovať naše doterajšie najkrajšie vykony. Pravda, len tie, o ktorych sa všeobecne vie. Falošny profesor sice nie je najväčši naš uspech, ale bol prvy a hneď medzinarodny. Urobil nam niekolko priatelov dokonca aj vo Švajčiarsku.

Potom prišli take tie slubne vysledky našeho usilia – falšovanie podpisu na prezenčnej listine, na dokaz vyspelosti našeho ekologickeho zmyšlania zme na oltar našej veci priniesli prveho Izaka a hoci neni som praotec Abraham, možem vam s čistym srcom povedať, že takych izakoch podhodim narodu kolko treba, nech vrchny svazak ma o čom papulovať, lebo to by len bol problem, keby zostal ticho a narod by uvidel, že okrem papulovania nerobi dokopy nič. No a ku Vianociam zme si ešte stihli dať velmi pekne a inovativne repertoarove čislo hodne štandardnej modernej narodnej strany, ktore už aj vošlo, takrečeno v skratenom konani, do ludovej slovesnosti a ujalo sa pod označenim – nastenkovy tender. Su tu aj všelijake tie zmluvičky, čo sa tak zle utajuju, lebo na to zme ešče v našej enviromentalnej agende pozabudli. Ale zisky prinašaju.

V korunach sa naše vykony vyčisluju ťažko, lebo jednak su to take velke čisla, že si ich dosť dobre nevieme predstaviť ani preratane na éčka a jednak o tom nie su žiadne učtovne doklady, za čo vas tymto chvalim a s tym aj končim, aby som vas neprechvalil, lebo nas ešte čakaju necele dva roky, tagže mili moji opičaci, opica a sympatizanty – kto ešte nebol ministrom, nech sa prihlasi u sudruhu Žinčicu, lebo času je malo, uloh vela a naši ministri sa miňaju jag teple rošky.

Text vyšiel v prílohe Fórum denníku SME.