S bodkou i bez bodky / Fejtón

Už je to tu. Slastný prvý deň prázdnin. Pohoda, ktorej neodmysliteľnou súčasťou je pre mnohých aj Pohoda.

Václav Havel a Joan Baez na Pohode, 2008. Foto:  Foto: Petr Josek / Reuters

Václav Havel a Joan Baez na Pohode, 2008. Foto: Foto: Petr Josek / Reuters

Pohoda nie je tradičný festival, skôr akýsi stav ducha, ktorý putuje rôznymi priestormi a prostrediami, od ranného vítania slnka cez stretnutia s legendárnymi zjavmi ako sú Blaho Uhlár, od ktorého uvidíme dve hry, Ivan Jirous čiže Magor, kánon českého undergroundu alebo Joan Baez, folková ikona i neústupná občianska aktivistka – ale aj psychoterapeutický tím z Ligy za duševné zdravie, Daniel Hevier s bubnujúcim modrým srdcom…

Pohoda: aj pre tých, ktorí sa dočasne ocitnú v nepohode. Takto pred rokom Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play zostavila vyhlásenie „Aby pravda dostala šancu“, ktorého signatári apelovali na spravodlivé posúdenie prípadu Hedvigy Malinovej, pričom poukázali na potenciálne chyby vo vyšetrovaní: „Prípad Hedvigy Malinovej sa hlboko dotýka každého z nás,” písalo sa v ňom, dotýka sa „práva každého na istotu, že inštitúcie krajiny konajú v záujme spravodlivosti a urobia všetko pre to, aby nás ochránili. Budeme pozorne sledovať pokračovanie prípadu, klásť otázky a dožadovať sa vysvetlení. Chceme, aby pravda dostala šancu.“ Vyhlásenie podpísali okrem iných filozof Egon Gál, kazateľ Cirkvi bratskej Daniel Pastirčák, občianski aktivisti Boris Strečanský a Filip Vagač, filmár Marko Škop či psychiater Jozef Hašto a prečítali aj na Pohode, kde sa k nemu pripojili stovky ďalších. Michal Kaščák, jeden z pôvodných signatárov, neskôr povedal: „Pohoda pre Hedvigu. Tak sa volá zostrih, ktorý pripravuje Aliancia Fair-play v spolupráci s naším festivalom. Stretli sme sa aj s výčitkou, prečo ťaháme na akciu ‘politiku’.

Hlavným dôvodom je, že som presvedčený, že tá dievčina neklame. Festival profilujeme ako akciu, ktorá má okrem zábavy prinášať aj silný obsah, má viesť k vytváraniu tolerancie a slobody – a nechcem, aby to bola len fráza. Politiku z toho urobili politici, naša iniciatíva je občianska. Som rád, že môžeme Hedvige poslať aspoň kúsok pohody z Pohody.“

A ako je to dnes? Dostali pravda a spravodlivosť šancu? Už dva roky sa ťahajúca kauza stále nebola uzavretá, pričom podľa Hedviginho obhajcu Romana Kvasnicu doterajšie vyšetrovanie neprinieslo ani jediný dôkaz, ktorý by preukázal hypotézy svedčiace proti nej.

Na tohtoročnú Pohodu príde aj Václav Havel, pokrstí zhmotnený nápad Ladislava Snopka, knihu svojich textov z rokov 1968 až 2008 doplnenú o pozdravy k jeho sedemdesiatke od priateľov zo Slovenska. Bude mu k tomu hrať Joan Baez, ktorá ho v júli 1989 privítala medzi divákmi na Bratislavskej lýre, za čo jej usporiadatelia okamžite vypli prúd. Tentoraz útla pesničkárka určite dohrá a príbeh sa uzavrie.

Oba tieto príbehy – ten s bodkou aj ten zatiaľ bez bodky – sú o základnej ľudskej solidarite s tými, ktorým sa deje bezprávie. Verme, že čerstvá mamička Hedviga, ktorá medzičasom úspešne spromovala, nebude musieť čakať tak dlho. Malá Emma už má mamu, len tá mama ešte čaká, kedy už bohyňa spravodlivosti prehovorí.

Text vyšiel v dnešnom vydaní denníka SME.