Otvorený list: 120 hodín

Foto: Béla Szandelszky / AP

Foto: Béla Szandelszky / AP

Americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová prichádza do Budapešti otvoriť Inštitút Toma Lantosa. Poprední maďarskí intelektuáli ju v otvorenom liste vyzvali, aby  sa pořas rozhovorov s maďarskou vládou zasadila za demokraciu a proti autokratickým tendenciám režimu Viktora Orbána, ktoré zhrnuli nasledovne.

Prvou obeťou týchto opatrení bola sloboda tlače. Bol vytvorený všemocný orgán, zložený výlučne z delegátov vládnucej strany a s právomocou vykonávať dozor nielen nad rozhlasom a televíziou, ale aj nad printovými a internetovými médiami. Verejnoprávne médiá boli znovu poštátnené a smú vysielať len správy, ktoré dostávajú od štátnej tlačovej agentúry. Tento úrad, slúžiaci záujmom jednej strany svojvoľne uvažuje obrovské pokuty a môže odoprieť médiám predĺženie licencií, čo má za následok autocenzúru v médiách.

Podobnému osudu sa nevyhol ani Ústavný Súd, ktorý bol v posledných dvadsiatich rokoch hlavnou záruka právneho štátu. Najprv bol oklieštený jeho rozsah právomocí a teraz Súd rozširujú o nových päť sudcov, ktorých nominujú vládnuce strany.

Napriek prosbám o hľadanie spoločných menovateľov vládnuce strany spísali vlastnú ústavu a opozícii nedovolili zúčastniť sa tohto procesu. Ústava si vyslúžila neľútostnú kritiku právnej komisie Rady Európy, ktorá jej vytkla jednak obmedzovanie základných práv ako aj to, že svojvoľne zaviedla dvojtretinovú väčšinu, ktorá bude v budúcnosti potrebná na to, aby sa zmenila ekonomická politika súčasnej vlády.

Vládnuce strany plánujú v podobnom duchu zmeniť aj volebný zákon, uholný kameň demokracie, bez toho, aby vzali do úvahy názor opozičných strán.

Vážne ohrozená je aj nezávislosť súdnictva. Sudcov, ktorí za posledných dvadsať rokov dokázali silu svojho charakteru, nútia masovo odísť do dôchodku; Národnú justičnú radu, ktorá bola zárukou autonómie súdov, zbavili ústavnej ochrany; spôsob, akým budú v budúcnosti menovaní sudcovia, budú odteraz určovať vládnuce strany.

Do čela všetkých nezávislých verejných služieb boli dosadení funkcionári, lojálni vládnucej strane. Je už bežnou praxou, že občanom odoberajú občianske práva, poväčšine tým, že sa schvaľujú zákony so spätnou platnosťou.

Dovoľte, aby sme upozornili aspoň na dve udalosti z posledného týždňa. Súkromných podnikateľov vládnym nariadením prinútili zvýšiť mzdy. A návrhom zákona, ktorý čoskoro schváli parlament, sa v podstate ruší habeas corpus: dobu, po ktorú možno zadržiavať zatknutú osoby bez súdneho dozoru, predĺžia zo 72 na 120 hodín a počas prvých 48 hodín sa zatknutí nebudú môcť stretnúť s právnikom.

Otvorený list podpísali novinár Attila Ara-Kovács, spisovateľ Gyorgy Dalos, bývalý primátor Budapešti Gábor Demszky, bývalý komisár OBSE pre média Miklós Haraszti, bývalá poslankyňa Róza Hodosán, historic János Kenedi, spisovateľ Gyorgy Konrád, bývalý minister školstva Bálint Magyar, bývalý poslanec Imre Mécs, filozof Sándor Radnóti, architect László Rajk, publicista Sándor Szilágyi a filozof Gáspár Miklós Tamás.