Čarodejník je mŕtvy / Komentár

Foto: Akhtar Soomro / Reuters

Foto: Akhtar Soomro / Reuters

Usáma bin Ládin zomrel na Valpurginu noc, keď čarodejnice slávia sabat a zapaľujú vatry. Príhodná noc na to, aby hlavný čarodejník spadol z metly a dobojoval poslednú neľútostnú ohnivú bitvu. Jeden z najpopulárnejších statusov na Facebooku po tom, ako sa rozšírila novina o jeho smrti znel: „Ding-dong, čarodejník je mŕtvy“. Nálada medzi davmi, čo v noci pred Bielym domom a newyorským Ground Zero skandovali „U-S-A“ pripomínala oslavy trpaslíkov vo filme Čarodejník z krajiny OZ. Takmer desať rokov po horore 11. septembra poľovníci dolapili svoju obeť a Američania sa odteraz budú cítiť menej bezmocní a budú sa môcť tešiť z posolstva, ktoré plynie z jeho smrti: „Kto nás napadne, toho dolapíme.“

Dôležité otázky

Mnohí z nás nikdy neuverili predstave Usámu bin Ládina ako starého pútnika z hôr, živiaceho sa rastlinami a hmyzom v nehostinnej jaskyni kdesi na nebezpečnom pohraničí medzi Pakistánom a Afganistanom. Žeby sa tento mimoriadne vysoký, takmer dvojmetrový muž v krajine, kde priemerný muž meria 165,5 cm, mohol desať rokov voľne pohybovať bez toho, aby si ho niekto niekto všimol, hoci po ňom pátrala polovica satelitov na celom svete? To nedávalo zmysel. Narodil sa do nechutného bohatstva a v boháčskom dome aj zomrel. Americká vláda sa priznala, že ju „šokovalo“, ako dômyselne bol jeho areál vybudovaný.

Už predtým sme počuli – aspoň ja som to počul od niekoľkých pakistanských novinárov – že mulla Omar žil (žije) v bezpečnom úkryte pod ochranou mocnej a obávanej pakistanskej tajnej služby Inter-Services Intelligence Agency kdesi neďaleko mesta Quetta v Balučistane. Bolo preto pravdepodobné, že aj Usáma bin Ladín si vybudoval vlastný príbytok.

Po útoku v Abbottabade je na Pakistane, aby odpovedal všetky tieto dôležité otázky. Staré výhovorky („Kto, my? My sme o ničom nevedeli!“) už neobstoja a štáty ako USA, ktoré sa už roky správajú k Pakistanu ako k spojencovi, hoci dávno vedia, že hrá dvojitú hru – podporoval napríklad sieť Haqqaniovcov, ktorá v Afganhistane zavraždila stovky Američanov – nesmú dovoliť, aby obstáli.

Prihlasné fakty

Tento raz fakty hovoria prihlasno na to, aby sa dali ututlať. Ukázalo sa, že Usáma bin Ládin, najhľadanejší človek na svete, žil na konci prašnej cesty len niečo vyše 700 metrov od vojenskej akadémie v Abbottabade, vojenskom barakovom tábore, kde je na každom kroku vojak, necelých stotridsať kilometrov od hlavného mesta Pakistanu Islamabádu. A napriek tomu máme veriť, že Pakistan netušil, že tam je, a že celých päť rokov mohol riadiť al-Kájdu a vysielať a prijímať v Abbottabade kuriérov bez pomoci pakistanských tajných služieb“?

Susedná India, poznačená teroristickým útokom v Bombaji 26. novembra 2008, sa už dožaduje od Pakistanu odpovedí. Pakistanská podpora džihádistických protiindických skupín ako Laškar-e-Taiba či Ďzaiš-e-Muhammad, je už nevyvrátiteľná. V posledných rokoch tieto skupiny začali nadväzovať kontakty s takzvaným pakistanským Talibanom a vytvárať nové násilné skupiny. Stojí tiež za zmienku, že prvé hrozby pomsty za smrť Usámu bin Ládina neprišli od hovorcov al-Kájdy, ale práve od pakistanského Talibanu. Príčinou tejto dvojitej hry je India, táto chorobná mánia Pakistanu. Pakistan sa obáva rastúceho vplyvu Indie v Afganistane a bojí sa, že Afganistan, očistený od Talibanu, by sa mohol stať satelitom Indie a zatlačiť Pakistan do klieští medzi dvomi nepriateľskými krajinami. Nikdy nepodceňujme paranoidné predstavy Pakistanu o údajných temných machináciách Indie.

Väčšia výhra

Amerika už dlho toleruje dvojitú hru Pakistanu, pretože si uvedomuje, že potrebuje pakistanskú pomoc pre svoju afganskú politiku a pretože dúfa, že vedúci predstavitelia Pakistanu pochopia, že sa mýlia a že džihadisti ich chcú pripraviť o prácu. Pakistan je oveľa väčšia výhra než chudobný Afganistan a ak príde k najhoršiemu, z generálov a šéfov špionáže, čo dnes hrajú hru al-Kájdy, sa zajtra môžu stať obete extrémistov.

Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa pakistanská elita v najbližšom čase mohla spamätať. Opevnený areál Usámu bin Ladína je len ďalším dôkazom nebezpečného šialenstva Pakistanu.

Zatiaľ čo sa svet pripravuje na odvetu teroristov, mal by sa domáhať od Pakistanu uspokojivých odpovedí na mimoriadne ťažké otázky, ktoré si teraz musíme položiť. Ak Pakistan tieto odpovede neposkytne, možno je načase vyhlásiť ho za teroristický štát a vyhnať ho zo spoločenstva národov.

Text vyšiel na stránkach The Daily Beast.