Dočarované! / Stĺpček

V úvodnej scéne pristanú Angelina Jolie a Brad Pitt v lietajúcom SUV na školskom dvore pred čarodejníckou školou, sú totiž pevne rozhodnutí, že si adoptujú Harryho Pottera a majú preňho v Namíbii v opičej zoologickej záhrade džob učiteľa latinčiny, ale nakoniec sa uspokoja s jeho ryšavým kamarátom – ako sa to len volá? Ale to sa ešte len rozbiehame, než Darth Vader zasa raz zakrúži nad školou, aby si dorobil maturitu čarodejníka alebo všetkých vyzabíjal, alebo tak podobne.

Ale nebezpečenstvo zbadá, žiaľ, len Harry. Zato Shrek a Sponge Bob, dve dobromyseľné trdlá, tiahnu do vojny o prsteň za Froda, ako keby nič, namiesto aby Harrymu, ktorý medzičasom vyrástol a vyzerá trochu ako Robbie Williams, vytiahli z pivnice bojového draka alebo našli na povale hrubú dotrhanú knihu, ktorá chŕli verše v kuchynskej latinčine.

Samozrejme, je to všetko dosť jedno a nestojí to za reč, keďže Harry vie čarovať a čarovným prútikom alebo svetelným mečom, keď už nič iné nepomáha, na poslednú chvíľu dá všetko do poriadku. Koniec dobrý – všetko dobré. Ale dovtedy sa bude kadečo diať, lebo zlý Voldemort unesie Harryho závodné prasa Rudiho Rüssela Jeden, Dva alebo Tri, potom z newyorskej zoo ujdú divé sliepky a nasadnú na najbližšiu kompu na Madagaskar vyslobodiť Luka Skywalkera, a to je dôležité, pretože ten má ešte divšiu metlu než Harry Potter a môže ním zaplašiť Dartha Vadera späť na bojovú hviezdu Galaktika. Zato potom ten tupý Mr. Bean zmešká TGV do Bullerbü, pričom náhodou natrafí na šťastného draka Fuchura, s jeho pomocou vyslobodí najprv Rudiho z pazúrov zlého čarodejníka Petrosilia Zwackelmanna a potom s ním letí späť do budúcnosti, čiže do minulosti, vystopuje Harryho Pottera v malej galskej dedinke a hodí ho do hrnca s čarovným elixírom, čím Harry už doživotne nadobudne niekoľkokrát znásobené čarodejné sily a v budúcnosti zasa urobí s Rimanmi krátky proces.

Lenže na konci sa úplne nečakane nečarodejníci tohto sveta pomstia čarodejníkom za ich kryptoárijské nadľudstvo: vysoko nad Škótskom v stratosfére odpália neutrónovú bombu – a všetky čarodejné prútiky na svete sa – puf! – premenia na neškodné soletky. Harry, pre ktorého je stále tou najhoršou nadávkou “zmeska”, čo znamenalo nečistokrvný miešanec a bastard, pochoduje spoločne so všetkými odčarovanými čarodejníckymi spolužiakmi za zadnými dverami vojenského transportéra a spieva “Manchester England, England”. Krátko po štarte smerom na Vietnam sa lietadlo zrútil pri Neverlande a všetci sú mŕtvi. Naozaj všetci.

Text vyšiel v denníku Neue Zürcher Zeitung.