Pán Hitler a poľské vrtochy / Stĺpček

Povedzte mi, prosím pekne, či Poliakov možno pokladať za dospelý a zodpovedný národ, keď sme sa vďaka ruským historikom dozvedeli, že práve Poľsko vyprovokovalo 2. svetovú vojnu? A na vine sú samozrejme predovšetkým slávne poľské vrtochy. Veď predsa už dávno vieme, že čokoľvek sa Poliakom navrhne, hneď kričia: “Nedovolím!”

Vezmime si napríklad Hitlera, koľko ich len prosil a žobronil, dá sa povedať, že pred nimi padal na kolená. “Dajte nám, hovoril, koridor, tak veľmi ho potrebujeme. Prosím vás pekne, no veď čo vás to stojí?” Ale Poliaci sa zaťali a ani počuť o tom nechceli – “nedáme a koniec”. A to všetko preto, že – ako vtedy písali isté berlínske noviny – sa ich zmocnila chorobná túžba zničiť mier a poriadok v Európe. No a ako sa podľa vášho názoru v tejto situácii mal zachovať Hitler?

Skrátka, ako už teraz vieme, za tento arogantný poľský egoizmus ľudstvo zaplatilo päťdesiatimi miliónmi životov. Samozrejme vrátane tých, ktorých zastrelili v Katyni, to je jasné.

Poliakom sa pochopiteľne nepáčilo, že to všetko teraz na nich vytiahli. Jasná vec – toľko rokov sa vydávali za nevinnú obeť fašistického Nemecka a teraz ich demaskovali bez najmenších pochybností. No ale, boh s ním, s Poľskom jedným.

Smutné je len to, že si z toho príkladu nevzali ponaučenie niektoré iné krajiny. Prosíme ich po ľudsky, aby brali do úvahy naše záujmy, ale oni sa zatínajú až tak, že môžeme len čakať na ďalšiu svetovú vojnu. Napríklad také Gruzínsko. Predsa sme tých Gruzínov prosili: “Nelezte do NATO, nekamaráďte sa s Američanmi, zabudnite na Abcházsko a Južné Osetsko.” Ale oni nás nieleže neposlúchli, ale dokonca na to Osetsko zaútočili. A keby nie nášho zdravého rozumu, mohli sme mať 3. svetovú vojnu.

Alebo, nech sa páči pozrieť sa na Azerbajdžan či Turkmenistn. Po dobrom im vravíme: “Nepredávajte plyn Európe, nespolupracujte s plynovodom Nabucco.” A myslíte, že vzali naše prosby do úvahy? Čerta starého! Práve naopak – oficiálne vyhlásili, že sa tohto projektu zúčastnia. Predstavte si, prosím vás, čo len bude s tým plynovodom, keď na nás Saakašvili znovu zaútočí.

O Ukrajine radšej ani nehovorím. Koľkokrát sme Ukrajincom opakovali: “Hovorte len po rusky, dajte nám Krym, nechoďte do NATO, vyhnite sa Východnému partnerstvu, dajte nám svoje plynovody, prestaňte sa vzrušovať nad porážkou Švédov nad Poltavou a oslavovať hetmana Mazepu.”

Ale oni akoby ohluchli – vôbec nepočúvajú. Podľa všetkého sa nakazili od Poliakov chorobnou túžbou zničiť mier a poriadok v Európe. A kto bude potom zodpovedný za začiatok novej svetovej vojny, ak sa Ukrajinci budú naďalej zatínať?

No a nakoniec Spojené Štáty. Predsa my im už teraz taktne naznačujeme, že by sa patrilo vrátiť nám naše odveké územie, čiže Aljašku. A na dôvažok ešte kúsok Kalifornie. A Amerikania nič, len sa smejú a klopkajú si po čele.

Takže, ak by došlo k 3. svetovej vojne, nech už dnes všetci vedia, kto ju naozaj chce vyprovokovať. Lebo inak zas predsa všetko zvalia na Stalina.

Text vyšiel v poľskom preklade v denníku Gazeta Wyborcza.