Smrť v Moskve / Téma

V pondelok na obed zavraždili v centre Moskvy, len tak na ulici, právnika Stanislava Markelova a novinárku Anastasja Baburovová z týždenníka Novaja Gazeta. Útok bol pravdepodobne namierený na tridsaťštyriročného právnika. Dvadsaťpäťročnú novinárku bezprostredne po tom postrelili a ona neskôr svojmu zraneniu podľahla. Tesne predtým obidvaja odišli z tlačovej konferencie, na ktorej Stanislav Markelov protestoval proti predčasnému prepusteniu bývalého dôstojníka Jurija Budanova. Stanislav Markelov vo svojom vyhlásení argumentoval tým, že predčasné prepustenie Budanova podkopáva namáhavo získanú dôveru Čečenov v súdnictvo a v konečnom dôsledku nahráva separatistom. Jurij Budanov bol vysoký dôstojník, odsúdený za zločiny počas vojny v Čečensku. Stanislav Markelov zastupoval rodičov zavraždenej Čečenky Elzy Kungajevovej, obete Budanova.

Väčšina ruskej tlače predpokladá, že atentát súvisí s Markelovou právnickou aktivitou. Ako informujú noviny Kommersant a internetový portál Polit.ru, Stanislav Markelov už predtým dostával vyhrážky, len ich zdroj je stále nejasný. Niektorí tipujú súvislosť s prípadom Budanov, iní ju spochybňujú.

Väčšina príspevkov pripomína Markelovovu prácu právnika s agendou ľudských práv a advokáta vo viacerých známych prípadoch, ktoré by mohli byť motívom vraždy. Stanislav Markelov sa angažoval vo viacerých prípadov zločinov v čečenskej vojne a zastupoval okrem iných novinárku Annu Politkovskú. Naposledy bol v novembri minulého roka advokátom prepadnutého šéfredaktora jedného moskovského predmestského týždenníka, Michaila Beketova, ktorý kritizoval mestský magistrát (tu je Markelovova reč na zhromaždení, na ktorom chcel verejnosť upozorniť na tento prípad). Prehľad jeho činnosti nájdete v angličtine na stránke Inštitútu pre právny štát, ktorý Markelov založil.

Veľmi osobné nekrológy napísali Aleksandr Čerkasov, riaditeľ ľudskoprávnej organizácie Memorial, a novinárka Zoja Svetovová – do nezávislého internetového časopisu Ježednevnyj žurnal. Svetovová v ňom upozorňuje na časovú zhodu s procesom v prípade vraždy Anny Politkovskej, ktorý sa práve končí. Vraha nechytili, a proces neodhalil ani objednávateľa vraždy.

V správach k tomuto procesu, predovšetkým v Ježednevnom žurnale, (vyšli naposledy tu a tu), v New Times a v novinách samotnej Anny Politkovskej Novaja Gazeta, sa opakovane upozorňuje na nezrovnalosti v priebehu procesu. Proces je pre mnohých pozorovateľov testom súdneho systému v súčasnom Rusku. Zoja Svetovová o ňom uvažuje aj v súvislosti nedávnym rozhodnutím obmedziť funkciu porotných súdov, ktoré už nie sú kompetentné rozhodova? o zločinoch proti štátu.

Aj ľudskoprávny aktivista Lev Ponomarjov kritizuje v článku Smrť právnika z 19. januára zmenu zákona ako fundamentálne obmedzenie nezávislosti súdnictva. Tým titulkom nebol myslený Stanislav Markelov. Stanislav Markelov len niekoľko dní predtým dal – dnes už tiež mŕtvej – Anastasji Baburovovej rozhovor na tú istú tému, rozhovor dnes vyšiel v Novoj Gazete. Hovorí v ňom o praxi v Európe, kde k podobným obmedzeniam došlo len v Španielsku a Severnom Írsku pre problém s terorizmom, a kladie si otázku, čo to bude znamenať pre Rusko.

Svetovová píše, že poľovníckú sezónu, lov na nezávislé hlasy v Rusku vyhlásili už pred niekoľkými rokmi. Podstatné je vyjasniť, kto ju vyhlásil. Anna PolitkovskáAnastasija Baburovová pracovali pre Novuju Gazetu. Stanislav Markelov zastupoval tieto noviny vo viacerých súdnych prípadoch. Markelov a Politkovskaja predtým spolupracovali na jednotlivých prípadoch. Na internetovom vystúpení opozičného politika Garriho Kasparova je prezentovaný film s anglickými titulkami režisérky Maše Novikovovej,  žijúcej v Holandsku, o práci Anny Politkovskej, v ktorom vystupujú aj rodičia Elzy Kungajevovej.

© Perlentaucher