Čo keby sme to skúsili? / Stĺpček

Foto: Adem Altan / AFP / Getty Images

Foto: Adem Altan / AFP / Getty Images

To, čo sa momentálne odohráva v Sýrii je tragédia a škandál súčasne. Deň po dni sýrska polícia a armáda ponižuje, straší a zabíja desiatky svojich spoluobčanov. Mladí a starí, vzdelaní i nevzdelaní, bohatí i chudobní: všetci sú terčom útokov. V jeden jediný deň pred dvomi týždňami jednotlivo zavraždili deti – strelou do hlavy.

A takzvaný civilizovaný svet sa ani len nepokúša masakrom zabrániť . Jeho vedúci predstavitelia vydávajú prehlásenia, no krviprelievanie pokračuje. Táto situácia už trvá vyše 13 mesiacov a koniec stále nie je na obzore.

Naši vedúci predstavitelia na otázky verejnosti len krčia plecami: „Čo už môžeme robiť, keď pseudodemokraticky zvolený prezident väzní, trápi, mučí a systematicky mrzačí a zabíja stovky svojich občanov, ako mu v tom môžeme zabrániť?“

Vojenská intervencia? Vylúčené. Prečo? Pretože americký národ má dosť vojen vo vzdialených krajinách. Pretože americké rodiny už oplakali priveľa synov a dcér v konfliktoch ďaleko od domu. Majú sýrske rodiny trpieť pre pomoc, ktorú sme poskytli iným? Pre obete, ktoré sme už priniesli? Rezolúcie OSN? Rusko a Čína z nich robia bezcenné zdrapy papiera.

Ekonomické sankcie? Zdá sa, že prezident Baššáar al-Asád sa ich nebojí. Vyhostenie diplomatov? Má za následok titulky v novinách, nič viac.

Aké strategické kroky teda môžeme prakticky podniknúť, aby priniesli konkrétny politický výsledok?

Nie so presvedčený, že ozbrojená pomoc je jediným riešením. Ekonomické sankcie sa v podobných prípadoch neosvedčili. Čo nám však bráni predstaviť si inú možnosť, ktorá by mohla mať dramatický účinok?

Čo keby sme Asadovi pohrozili, že ak neupustí od vražednej politiky, ktorú rozpútal, bude zatknutý a postavený pred Medzinárodným trestný tribunál v Hágu, kde ho obžalujú zo zločinov proti ľudskosti?

Takéto obvinenie by ho mohlo odradiť. Stratil by všetku podporu a súcit na celom svete. Žiaden počestný človek by sa ho nezastal. Žiadna krajina by mu neposkytla prístrešie. Na jeho prípad by sa nevzťahovala žiadna premlčacia lehota.

A ak si uvedomí, že ho čaká hanba, že podobne ako egyptský diktátor skončí vo väzenskej cele, možno prestane so svojím nezmyselným zločineckým bojom o prežitie.

Čo keby sme to tak skúsili?

Text vyšiel v denníku The Washington Post.