Proti ústavnej diktatúre / Analýza

Foto: Sebastien Pirlet

Foto: Sebastien Pirlet

V posledných týždňoch maďarská vláda pod vedením premiéra Viktora Orbána často napáda západné média, predovšetkým CNN, za ich spravodajstvo o zúfalom stave maďarskej demokracie. Maďari môžu naďalej pozerať CNN, ale od januára už táto stanica nie je súčasťou balíčka, ktorú ponúka najväčší maďarský prevádzkovateľ káblovej televízie.

Klubrádió, obľúbený nezávislý diskusný program, dopadol horšie. Napriek širokým protestom poslucháčov, ktoré získali podporu americkej ministerky zahraničia Hillary Clintonovej a Európskej Únie, vládna Rada pre média, v ktorej je zastúpená len jediná strana, neobnovila vysielaciu licenciu tejto rozhlasovej stanice. Ak rozhodnutie v poslednej chvíli nezmenia, Klubrádió na jar zmizne z éteru.

Vzľadom na úpadok pluralitnej demokracie západného štýlu v Maďarsku nastala chvíľa, aby Spojené štáty obnovili maďarské vysielanie Rádia Slobodná Európa (RFE). Maďarčina by sa priradila k 28 ďalším jazykom, v ktorých RFE vysiela na rozhlasových staniciach v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, na Blízkom Východe, v Južnej Ázii a na Balkáne. Prezident jednej z týchto krajín nám minulý rok povedal, že každý deň začína tým, že počúva správy RFE.

Hoci je Maďarsko členom NATO aj Európskej Únie, hrozí, že sa z neho stane ústavná diktatúra a pária Západu. Narýchlo prijatá ústava postráda akékoľvek účinné formy kontroly moci. Orbán a jeho strana má na deväť rokov pod kontrolou všetky vládne a všetky nezávislé inštitúcie, vrátane súdnictva, ktorá sa dá automaticky predĺžiť na množstvo ďalších podobných období.

Od svojho zvolenia roku 2010 Orbán pestuje konfrontačnú nacionalistickú zahraničnú politiku voči Západu, ktorá je v ostrom kontraste k tomu, ako pristupuje k autoritárom v Rusku a najmä v Číne.

Vľúdne spomína ‘východné vetry’‘, zatiaľ čo ‘predpovedá ‚úpadok Západu’‘. Zavádza štátom riadenú, ale absolútne nepredvídateľnú ekonomickú politiku, čím spôsobil, že tri najväčšie úverové agentúry prekvalifikovali maďarskú ekonomiku do takzvanej ‘‚smečovej’ kategórie. A nakoniec, Orbán rozpútal zúrivú kultúrnu vojnu, ktorou si chce získať zástancov Jobbiku, protirómskej a antisemitskej extrémne pravicovej strany.

Existuje niekoľko vážnych dôvodov pre obnovenie maďarského vysielania RFE, ktoré sa skončilo roku 1993.

Tým prvým je, že v Maďarsku v súčasnosti zaniká slobody tlače, ktorá je koreňom i najlepším ovocím všetkých ostatných slobôd.

Po druhé, európske dejiny minulého storočia nás učia, že vysielací monopol nacionalistických vlád vyvoláva medzinárodné napätie a konflikty. Orbánove protidemokratické opatrenia by mohli inšpirovať politikov v susedných krajinách, Slovensku a Maďarsku, aby napodobili jeho zmes proticudzineckých nálad a potláčanie slobodnej diskusie vo verejnom éteri.

Po tretie, ako ukazujú nedávne ruské a maďarské útoky na Spojené štáty, z Maďarska sa ľahko môže stať prvá predsunutá ideologická základňa Putinovej ústavnej diktatúry. Washington by sa mal postaviť za opakované varovania Európskej Únie o deficite demokracie v Maďarsku a podniknúť kroky proti vzmáhajúcemu sa autoritárstvu v Strednej Európe, skôr než sa zmení na trend.

Nové maďarské vysielanie, ktoré by mohlo naplno využiť talenty redaktorov a spravodajcov v Maďarsku, by sa mohlo stať strediskom kvalitnej žurnalistiky, platformou pre inkluzívne diskusie a pravdivé informácie, otvorenou všetkým a s odstupom od všetkých. Mohlo by dať priestor pre racionálne a kultivované debaty a inšpiráciou pre demokraciu a dobré novinárstvo. Nemalo by obnoviť konfrontačný duch počiatku studenej vojny, ani sa stať opozičnou stanicou, ktorá by vysielala výlučne ‘‚zlé správy’‘, pre ktoré sa nenájde miesto v oficiálnych a polooficiálnych médiách.

Vo chvíli, keď sa zdalo, že pluralitná demokracia a trhový kapitalizmus sa v Maďarsku ujali, zdalo sa tiež, že Rádio Slobodná Európa splnilo svoje poslanie. Tieto hodnoty sú však dnes oficiálne odmietané a novostvorený právny systém má zabrániť tomu, aby sa vrátili dokonca aj po ďalších voľbách. Obnovenie maďarského vysielania by mohlo byť významným krokom k propagácii čestných a slušných hodnôt v Maďarsku a k ochrane demokratických výdobytkov v ostatných krajinách Strednej a Východnej Európy.

Mark Palmer je bývalý americký veľvyslanec v Maďarsku.

Miklós Haraszti je bývalý splnomocnenec OSCE pre slobodu médií.

Charles Gati je profesor na washingtonskej Univerzite Johnsa Hopkinsa.

Text vyšiel v denníku The Washington Post Company.