openDemocracy / Február

openDemocracy

(Veľká Británia), 12.02.2012

Ako príde časť ľavičiarov k tomu, že má Ahmadinedžáda považovať za antiimperialistu, pýta sa iránsky novinár Soheil Asefi, už tri roky žijúci v Berlíne. A ešte horšie je, že iní ľavičiari si mysleli, že Ahmadinedžádova vláda reprezentuje väčšinu ľudí. Áno, Islamská republika je od svojho založenia v spore so Spojenými štátmi. Toto nepriateľstvo je živené hlboko reakčnou a antimodernou povahou režimu. Tá v skutočnosti stojí za sloganom ‘Preč s USA!’, s ktorým boli s vypočítanou zlomyseľnosťou systematicky valcované tisíce antiimperialistov a ľavičiarov. A dodnes to pokračuje.

Nacionalizmus je ako softvér, ktorý môže bežať na rôznych platformách – od Windows po Android, tvrdí moldavský politológ a polyglot Nicu Popescu a má tentoraz na mysli ruský nacionalizmus. Predtým existoval dobyvaľný, kozmopolitický, imperialistický nacionalizmus, dnes sa rozbieha izolacionistický, xenofóbny, nacionalizmus – Rusko Rusom. A najnovšie tu máme mladý demokraticko-liberálny nacionalizmus, ktorý stelesňujú ľudia ako Vladimir Milov a Alexej Navaľnyj. Navaľného už v Moskve oslavujú ako budúceho prezidenta: Navaľnyj je demokrat. Je známy aktivitami v demokratických zoskupeniach a hnutiach. Je za rozdelenie moci, transparentnosť a ďalšie dôležité hodnoty. Podľa jeho výslovného presvedčenia je ‘zmyslom štátu zabezpečiť svojim občanom pohodlný a dôstojný život a brániť ich individuálne a kolektívne práva. Národný štát znamená, že Rusko pôjde európskou cestou a postaví si svoj útulný, pohodlný, ale pevný európsky dom.’ Zároveň sa zúčastní ‘ruského pochodu’, notorického výročného stretnutia nacionalistov.

Ešte: György Schüpflin, člen Európskeho parlamentu a Fideszu, sa sťažuje na nespravodlivé zaobchádzanie s Maďarskom zo strany európskej ľavice.

A N. Jayaram sa rozčuľuje nad pokrytectvom indických politikov: na jednej strane znemožnia Salmánovi Rushdiemu zúčastniť sa Literárneho festivalu v Jaipure, a na druhej strane sa sťažujú v Rusku, pretože ruská pravoslávna cirkev v sibírskom Tomsku požiadala o zákaz Bhagavad Gita Bhagavad Gíty: Gíta je hinduistom svätá. Rokovanie indického parlamentu sa dlho prerušovalo, pretože vláda a opozícia sa pretekali v odsudzovaní hroziacej cenzúry v ďalekom Tomsku. Súd v Tomsku nakoniec žiadosť zamietol.

Vychádza v rámci projektu Mirrors of Europe.