openDemocracy / August

openDemocracy

(Veľká Británia), 19.08.2011

V čase krvipreliatia v Osle a na ostrove Utöya bol televízny novinár Magnus Nome práve v Texase a pri sledovaní skresleného spravodajstva bol zhrozený, že televízne stanice neprestávali diskutovať o moslimských teroristoch ani po tom, keď už bolo jasné, že zločin má na svedomí Anders Behring Beirik. Z amerického spravodajstva sa dozvedel množstvo zaujímavých nových ‚skutočností ’o nevinnom nórskom národe:

1. Vraj sa na noc nezamykáme. Nie je to pravda. Zamykáme sa.

2. Neexistuje verejná diskusia o prisťahovalcoch. Nie je to pravda. O problematika prisťahovalcoch, konkrétne moslimských, sa už vyše desaťročia intenzívne diskutuje.

3. Všetci sme bieli. Nepravda. Od začiatku sedemdesiatych rokov je nórska spoločnosť čoraz rozmanitejšia: takmer tretina obyvateľov Osla nepochádza z Nórska a viac ako jeden z desiatich je moslim.

4. Je prakticky ilegálne vlastniť zbrane. Nepravda. Poľovanie a športová streľba patria medzi obľúbené športy a Nórsko patrí ku krajinám s veľkým počtom súkromne vlastnených zbraní.

5. Všetky obete na ostrove Utöya boli biele a terorista nezabil žiadnych moslimov. Nepravda. Obete boli vzorkou rozmanitej nórskej spoločnosti. Bolo medzi nimi niekoľko moslimov, niekoľkí pochádzali z Afriky či z Blízkeho východu.

Magnus Nome analyzuje spravodajstvo amerických káblových televízií (najhoršie vychádza Fox News) a končí konštatovaním: Novinárčina nie je exaktná veda a prúd informácií tesne po dramatickom incidente býva chaotický a zmätený. Pri preberaní falošných informácií a faktov môže dôjsť k chybám a stáva sa, že falošné informácie sa vysielajú ako fakty. Treba s tým počítať a akceptovať to, pokiaľ sa vynaloží všemožná snaha overiť informácie, pokiaľ sa všetky nesprávne informácie neskôr uvedú na pravú mieru a pokiaľ sa vyhýbame špekuláciám a dohadom.

Spravodajstvo, ktoré som sledoval tieto normy nespĺňalo. Možno si mysleli, že nie je dôležité poskytova? presné informácie: diváci o tejto krajine beztak nič nevedia a zhltnú všetko.

Nórsko je multikultúrna spoločnosť. Zatiaľ čo niektoré časti vidieku sú celkom biele, v osemdesiatych rokoch so mnou do školy chodili žiaci niekoľkých desiatok rôznych národností. Na našich uliciach sa vyskytovali predstavitelia všetkých vierovyznaní a bez fungovalo to bez problémov. A dodnes to funguje. Nehovorím, že sa nevyskytujú problémy, otázky, o ktorých treba diskutovať. Ale na vine nie sú ani labouristi ani islám. Je to tak, lebo taká je skutočnosť a skutočnosť nikdy nie je jednoznačná ani jednoduchá.

Vychádza v rámci projektu Mirrors of Europe.