Kašlite na Putina. Hovorte s Rusmi

 Svetlana Alexijević, Ľudmila Ulickaja, Vladimir Sorokin, Michail Šiškin a ďalší ruskí spisovatelia.

K medzinárodným podporovateľom výzvy patria J. M. Coetzee, Mathias Énard, Nuruddin Farah, Christoph Hein, Elfriede Jelinek, Pankaj Mishra, Herta Müller a Ilija Trojanow.

7654738_1000x

Foto: Jedrzej Nowicki / Reuters

“Ako spisovatelia sa obraciame na všetkých, čo hovoria rusky. Na ľudí všetkých národností. Na tých, pre ktorých je ruština materinský jazyk. Na tých, pre ktorých je ruština druhý alebo tretí jazyk. To teraz nehrá rolu.

Dnes používa ruštinu ruský štát na podnecovanie nenávisti a ospravedlňovanie hanebnej vojny proti Ukrajine. Úradné médiá zatajujú rozmery agresie. Ruský ľud je už veľa rokov kŕmený lžami. Nezávislé informačné zdroje sú takmer úplne zničené. Opozícia bola umlčaná. Mašinéria štátnej propagandy pracuje na plné obrátky.

Práve teraz je dôležité ukazovať ruským občiankam a občanom pravdu o ruskej agresii proti Ukrajine. O utrpení a stratách ukrajinského národa. O útokoch na civilistov, o tom, ako umierajú. O nebezpečenstve pre celý európsky kontinent. A možno – zoči voči atómovej hrozbe – o nebezpečenstve pre celé ľudstvo.

Máte spoločný jazyk. To je dôležité. Prosím, využite všetky prostriedky komunikácie. Telefón. Messenger. E-mail. Spojte sa s ľuďmi, s ktorými sa nepoznáte. Vyslovte pravdu. Vladimir Putin je slepý a hluchý, no možno ľudia v Rusku budú počúvať tých, čo hovoria ich jazykom.

Túto nespravodlivú vojnu musíme zastaviť.”

7654791_1000x

Foto: Jedrzej Nowicki / Reuters