Vitaj v Poľsku, v Novom stredoveku! / Esej

Vitaj v Poľsku, v Novom Stredoveku! Nemáme Dóžov palác ako Benátky, nemáme katedrálu Notre Dame ako Paríž, ale máme obrovský turistický potenciál. Nedávno sme ho objavili na Krakowskom Predmestí pred prezidentským palácom.

Súčasný turista sa nudí, má už dosť pamiatok a pozoruhodností, potrebuje čosi viac. Kvalifikovanú turistiku. Veľké šance na rozvoj tohto odvetvia hospodárstva sme tu mali v čase mimoriadneho stavu. Pamätám si zástupy Francúzov, ktoré prichádzali do Poľska, údajne s konvojmi potravín, ale v skutočnosti si chceli obzrieť tanky, stravovacie lístky, fronty – a pri troche šťastia utŕžiť pár rán obuškom. Vtedajšia vláda si však žiaľ neuvedomila tento potenciál a výnimočný stav odvolala. A možno ani naša spoločnosť ešte nebola zrelá; priveľmi túžila po slobode, modernosti, pokroku a bola relatívne racionálna.

Teraz je už oveľa zrelšia. V posledných dvadsiatich rokoch sa v Poľsku konzekventne budujú základy Nového Stredoveku – najväčšej turistickej atrakcie Európy. Nebude to umelý katolícky Disneyland ako v Licheni, bude to čosi autentické, skutočný Nový Stredovek, ktorého prvé dejstvo sme videli na Krakovskom Predmestí. Predstavenie si prišli pozrieť zástupy nadšených a ohromených turistov. Ale to je len začiatok nášho úspechu.

V Poľsku máme celé generácie, vychované na kulte iracionality. Deti a mladí ľudia dvanásť rokov dve hodiny týždenne usilovne navštevujú hodiny náboženstva, kde sa učia o zázrakoch, panenských pôrodoch, nanebovstúpení, premene vody na víno a o tom, že dôležitý nie je rozum, argumentácia či vedomosti, ale poslušnosť. Ministerstvo školstva za každej vlády (zľava doprava) robí všetko, aby sa v otázkach etiky a morálnych problémov súčasného sveta zachoval stav úplnej nevedomosti.

Poľskom neustále prechádzajú púte. Onedlho možno nahradia všetky ostatné dopravné prostriedky. Na konci cesty čaká veľká atrakcia: dáka svätyňa, relikvia, miesto zázraku, kde vždy možno o čosi poprosiť, a predovšetkým prežiť veľký skupinový zážitok. A nezabudni! Nebudeš sám! Spolu s tebou budú putovať kríže, relikvie, bičujúci sa, extatici, kajúcnici, malomocní, celebrity a samozrejme médiá.

A keď ochorieš? Nerob si nič z toho, že nie si poistený. Načo by ti bol lekár? Vždy a v každej veci si môžeš objednať omšu; na každej farnosti ich nájdeš širokú ponuku.

Trpíš depresiami? Máš psychické problémy alebo tvrdohlavé dieťa? To nič. V Poľsku sa to len tak rojí exorcistami. Máme tu na to najlepšie školy, ktoré poskytujú najlepšiu kvalifikáciu a pýšia sa skutočnými liečiteľskými úspechmi. No nezabudni si kúpiť ruženec: jeho korálky sú ako náboje v puške – veľmi efektívne bojujú s každým zlom.

Neplodnosť? Na Západe netušia, ako si s tým poradiť. U nás môžeš využiť široký sortiment modlitebných krúžkov, ktoré proti nej efektívne bojujú. Niekoľko seansov a plodnosť sa vráti. A ak nie, stačí podľa doporučenia poslankyne Nelli Rokitovej napiť sa trochu vína (najradšej omšového), zjesť s manželom dobrú večeru a tehotenstvo príde samé od seba.

Nový Stredovek, na ktorom usilovne pracuje už niekoľko generácií politických elít, si pochopiteľne vyžiada ešte veľa mesiacov práce. V Poľsku naďalej existujú akési nezávislé náboženské základne. Nie je ich veľa, ale vyrývajú. Prezidentský palác však dal všetkým príklad: kríž je najdôležitejší! Tak načo nám je palác? Kancelária prezidenta už rozhodla: nebudeme mať palác, ale svätyňu Lecha Kaczyńského (Komorowski sa uspokojí s Belwederom).

K plnému úspechu nám už chýba len jedno. Hovoril o tom biskup Michalik na XVI. Stretnutí manželských párov, ktoré mali nealkoholickú svadbu: chýbajú nám svätí!, lebo odborníkov na stredovek máme až až.

Text vyšiel v týždenníku Wprost.