Open Democracy / Júl

openDemocracy (Veľká Británia), 01.07.2010

Olga Sherwood ospevuje veľkého hrdinu, ruského rockera Jurija Ševčuka. Na veľkom benefičnom večierku v Petersburgu venovanom deťom s onkologickou diagnózou, na ktorom mali umelci a intelektuáli pózovať vedľa Vladimira Putina, odhodil celú kremeľskú etiketu a začal sa vypytovať: “Ševčuk začal absolútne chladnokrvne klásť otázky, aké sa v Rusku už dávno nekladú. Vyzval Vladimira Putina nastoliť slobodu názoru, nastoliť slobodu informácií a tlače; pýtal sa na ruskú občiansku spoločnosť a rovnosť pred zákonom. Prečo baníci fárajú do baní skoro na istú smrť? Prečo sa polícia zmenila na trestný orgán? Prečo sa mierumilovné protestné zhromaždenia bez zábran potláčajú? Je súčasťou vládnych plánov aj vážna a úprimná demokratizácia krajiny?” Prepis z tohto stretnutia sa s veľkou rýchlosťou rozšíril po internete, píše Olga Sherwood, ostatne, uverejnila ju aj webová stránka premiéra:  Keď som to čítala, bolo mi do plaču. Okrem organizátorky Čulpan Chamatovovej pôsobil v diskusii dôstojne len Ševčuk.

 

openDemocracy (Veľká Británia), 15.07.2010

Ruská poetka Tatiana Ščerbinová zhrozená z rozsudku nad dvomi moskovskými kurátormi Andrejom Jerofejevom a Jurijom Samodurovom. “Tak ako to bolo kedysi, nikto nie je schopný vidieť, čo tento proces pre krajinu znamená. Nikto nevidí tie mechanizmy dejín. Všetko so všetkým súvisí, a toto nevýznamne sa javiace zlo ohrozuje, či ničí veľký potenciál budúceho medzinárodného vývoja. Tak veľmi sme zamestnaní tým, ako by? sami sebou, že nie sme vstave identifikovať, ako sa vdova po Sovietskom zväze sama vypisuje zo svetového kontextu. Presne ako kedysi, keď sa hovorilo: ‘’Ja som síce Pasternaka nečítal, ale veľmi dobre viem, čo je zač,’‘ keď Brodského postavili pred súd za príživníctvo a výstavy sa zrovnávali so zemou buldozérmi.”

Sara Silvestri si ťažká, že zákaz nosenia burky, ktorý pripravuje čoraz viac európskych krajín, neberie do úvahy odlišné dôvody, pre ktoré sa moslimské ženy zahaľujú: “Mladá nositeľka niqabu mi povedala, že cíti potrebu nosiť závoj a dlhé čierne rúcho, lebo inak by iných ľudí (čiže nemoslimov) vôbec nezaujímal jej názor.”

Andy Williams opisuje, ako Trinity Mirror Company napriek zdecimovanému nákladu a redakcii čoraz viac žmýka obidva waleské denníky Daily Post a The Western Mail.

© Perlentaucher. Salon