Toto je naozajstné rúhanie / Stĺpček

Pussy Riot. Foto Igor Muchin

Pussy Riot. Foto Igor Muchin

Členky Pussy Riot odsúdené za rúhanie a nenávisť k náboženstvu: Odpoveď je jednoduchá: v skutočnosti je rúhaním samotná štátna obžaloba, ktorá označila za zločin nenávisti k náboženstvu čosi, čo je očividne politickým aktom protestu proti vládnucej klike. Spomeňte si na Brechtovu vetu zo Žobráckej opery: Čím je vylúpenie banky oproti založeniu banky? Roku 2008 nám Wall Street ponúkla novú verziu: Čo je to ukradnúť pár tisíc dolárov – za čo vás zatvoria do väzenia – oproti finančným špekuláciám, ktoré desiatky miliónov ľudí zbavia domovov a úspor, a za ktoré ešte dostanete odmenu finančnej pomoci neuveriteľných rozmerov?

Posolstvom ich kukiel je, že nezáleží na tom, ktoré z nich pôjdu do väzenia  nie je sú tu jednotlivo, sú Ideou.

Teraz je tu ďalšia, ruská verzia, verzia štátnej moci: čím je skromná obscénna provokácia Pussy Riot v kostole v porovnaní s obvinením proti Pussy Riot, s touto gigantickou obscénnou provokáciou štátneho aparátu, ktorá je výsmechom akéhokoľvek pojmu o slušnom práve a poriadku?

Čo je cynické na akte Pussy Riot? Sú dva druhy cynizmu: trpký cynizmus utláčaných, ktorý demaskuje pokrytectvo tých, čo sú pri moci, a cynizmus samotných utláčateľov, ktorý otvorene porušuje vlastné vyhlasované zásady. Cynizmus Pussy Riot je cynizmom toho prvého typu, zaťiaľ čo cynizmus mocných – prečo by sme ich autoritársku brutalitu nenazvali Prick Riot — je oveľa zlovestnejší cynizmus onoho druhého typu.

Lev Trockij charakterizoval roku 1905 cárske Rusko ako zhubnú kombináciu ázijskej knuty s európskou burzou. Nehodí sa náhodou tento opis čoraz viac na dnešné Rusko? Ohlasuje rozmach novej fázy kapitalizmu, kapitalizmu s ázijskými hodnotami (ktorý, samozrejme, nemá nič spoločné s Áziou a všetko s antidemokratickými tendenciami dnešného globálneho kapitalizmu). Ak máme pod cynizmom na mysli nemilosrdný pragmatizmus moci, ktorá sa potajomky smeje na svojich vlastných zásadách, potom sú Pussy Riot stelesnením anti-cynizmu. Ich posolstvo je: IDEY MAJÚ VÝZNAM. Sú to konceptuálne umelkyne v najušľachtilejšom zmysle tohto slova: umelkyne, ktoré stelesňujú Ideu. Preto majú na sebe kukly: masky dezindividualizácie, oslobodzujúcej anonymity. Posolstvom ich kukiel je, že nezáleží na tom, ktoré z nich pôjdu do väzenia  nie je sú tu jednotlivo, sú Ideou. Preto sú takou hrozbou: je ľahké uväzniť jednotlivcov, ale skúste zatvoriť Ideu!

Panika moci – odrážajúca sa v jej smiešne excesívne brutálnej reakcii— je úplne oprávnená. Čím sa správa brutálnejšie, tým významnejším symbolom sa Pussy Riot stanú. Už teraz je výsledkom represívnych opatrení, že Pussy Riot sú menom prítomným v každej domácnosti doslova na celom svete. Je svätou povinnosťou nás všetkých zabrániť tomu, aby jednotlivé bytosti museli zaplatiť vlastným mäsom za to, že sa stali globálnym symbolom.

Text vyšiel na webovej stránke Chto Delat? // What is to be done?.