Neprehliadnite: V Rusku môže vypuknúť etnická vojna

Gazeta Wyborcza (Poľsko), 25.11.2011

Určite sa ozvú hlasy, že za atentátom sú naše tajné služby. No ja odmietam konšpiračné teórie. Nazdávam sa, že kaukazské podzemie bolo schopné zorganizovať takýto atentát, hovorí Vadim Dubnov, komentátor Rádia Sloboda, špecialista na tematiku Kaukazu a terorizmu korešpondentovi Gazety Marcinovi Wojciechowskému.

O čom svedčí atentát na letisku Domodedovo?

O tom, že kaukazské ozbrojené podzemie v Rusku vôbec neutrpelo porážku, ako tak často tvrdí naša vláda. Od posledného atentátu v moskovskom metre uplynul necelý rok. Ak kaukazské podzemie skutočne utrpelo porážku, nedokázalo by sa tak rýchlo pripraviť na atentát takýchto rozmerov.

Odkiaľ viete, že je to kaukazské podzemie?

Kto iný by mal záujem o takýto strašný atentát, realizovaný rovnakou metódou? Najhoršie je, že k nemu došlo na letisku, kde by teoreticky malo byť najľahšie identifikovať teroristov. Veď každý pasažier a kus batožiny prechádza podrobnou kontrolou. Žiaľ, náš systém kontroly už zase zlyhal. Alebo, čo je horšie, vôbec nefunguje.

Pod kaukazským podzemím, ktorému pripisujete atentát, rozumiete partizánov z Čečenska?

Skôr nie. Problém Čečenska je v tom, že vojna sa presťahovala do susedných republík: Dagestanu, Kabardino-Balkarska, Ingušska. K menším atentátom tam dochádza takmer denne. Preto atentátnici nemuseli nutne pochádzať z Čečenska. A podľa mňa preto asi nie, lebo Čečensko, riadené železnou rukou proruského gubernátora Ramzana Kadyrova je v súčasnosti pokojnejšie, než okolité republiky.

Po každom atentáte sa v Rusku vynorí otázka, či to nebola provokácia, napríklad tajných služieb.
Vynorí sa aj tento raz. Určite sa ozvú hlasy, že atentát súvisí s prezidentskými voľbami v decembri roku 2012. Že ich cieľom bolo mobilizovať spoločnosť, alebo vyvolať paniku a konsolidovať podporu prokremľovského kandidáta. Určite sa nájdu ľudia, ktorí budú atentát takto interpretovať.

No ja odmietam konšpiračné teórie. Som presveděený, že kaukazské podzemie je schopné takýto atentát zorganizovať, a bodka. Bez toho, aby sme sa vysporiadali s týmto podzemím, sa v Rusku nič nedá spraviť.

Ako sa s ním vysporiadať?
Nie je na to jednoduchý recept, ale predovšetkým treba zlepšiť životné podmienky, zmenšiť korupciu na Kaukaze a zbaviť moci tamojšie klany, ktorých feudálne správanie je frustrujúce pre mnohých miestnych obyvateľov. Niektorí hľadajú recept proti tejto chorobe v terorizme.

Môže tento atentát vyvolať novú vojnu na Kaukaze?

Situácia je hrozivá, lebo od konca minulého roku v Rusku prichádza k častým incidentom s etnickým pozadím medzi kaukazským a slovanským obyvateľstvom. Ak sa niekto pokúsi pomstiť sa za tento posledný atentát na ľuďoch z Kaukazu, ktorí žijú v centre Ruska, mohla by vypuknúť skutočná vojna na etnickom pozadí.

Násilné protesty tisícok futbalových fanúškov po tom, ako v decembri niekoľko výrastkov z Kaukazuzabilo jedného z nich svedčia o tom, že sa u nás vzmáha odpor k ľuďom s tmavšou farbou pleti či vyznávačov islamu. Ak sa udalosti vymknú spod kontroly, v Rusku môže byť horúco.


Rozhovor vyšiel v denníku Gazeta Wyborcza.