Maďarský svätý grál / Esej

Foto: Pawel Kopczynski / Reuters

Premiér mojej krajiny, zhodou okolností momentálne zastávajúci rotujúcu funkciu predsedu Európskej únie, v článku pre svoj obľúbený denník zdôraznil, prečo má tohtoročná Veľká noc pre všetkých Maďarov mimoriadny význam. Túto Veľkú noc, oznámil Viktor Orbán, „neoslavujeme len zmŕtvychvstanie Ježiša Krista spolu s jarným znovuzrodením prírody, ale oslavujeme aj vzkriesenie Maďarska“. Pál Schmitt, maďarská hlava štátu, nový zákon schválil v televíznom vystúpení a Viktor Orbán potom výsledok označil za zatiaľ najmodernejšiu ústavu v Európe.

Prefíkaný plán

Nový základný zákon, ako mu hovoria, vychádza z tisícročných úspechov maďarského kresťanstva a rodinných hodnôt. Svätoštefanská koruna sa stala symbolom maďarského štátu a jeho ústavnej kontinuity. „Svätá koruna? To snáď nemyslíte vážne,“ poviete určite. „Čo, pre Boha, hľadá Svätá koruna v najmodernejšej ústave Európy? To má byť skeč z Monty Pythona alebo platená reklama na európsky blázinec?“

Modernita a rytierske cnosti sú dve stránky tej istej mince.

Čo by ste povedali, keby som vám vysvetlil, že je to súčasť prefíkaného plánu vyviesť krajinu a následne aj celú Európu zo súčasnej krízy? Viem to od matky, ktorá videla v televízii, že títo ľudia majú len tie najlepšie úmysly. Svätá koruna je iba ďalším dôkazom, že sa zasa nosí flirtovanie s neokonzervatívcami, a tak ani najmodernejšej ústave Európy neuškodí mierne stredoveká patina. Modernita a rytierske cnosti sú predsa dve stránky tej istej mince. Stačí sa len pozrieť napríklad na legendárnych pilotov z Prvej svetovej vojny či na rytierov Okrúhleho stola kráľa Artuša.

Uznajte, že nemôžeme nič stratiť, ak budeme mať Boha na svojej strane, najmä ako svetský národ v svetskom štáte. Bude to asi ako keď si dáte súčasne opasok aj traky. Veď môj brat, hoci zďaleka nie je veriaci, počas štúdia často prosil matku, aby sa za neho pred skúškami modlila, čo aj vykonala, a všetky skúšky spravil, takže človek nikdy nevie. Prečo by sme sa nemali vydať za dobrým vodcom, na ktorého zjavne máme dobré tisícročné väzby?

Maďarsko prevzalo predsedníctvo Európy v deň Zjavenia Pána. Na Veľkonočný pondelok prijalo novú ústavu a na Svätodušnú nedeľu nás istotne čaká ďalšie prekvapenie. Kráľ Artuš na Svätodušnú nedeľu zvykol zvolávať svojich rytierov k Okrúhlemu stolu na hostinu, pred začiatkom novej výpravy. Aj na poslednú výpravu, hľadanie svätého grálu, sa vybrali po Svätodušnej nedeli. Svätá koruna, tak ako svätý grál, je zázračný predmet, ktorý dokáže hojiť rany krajiny. Je to rozhodne krásna vec s neuveriteľným príbehom, ešte starším než legenda Okrúhleho stola. Jej jediným problémom, povedia možno liberáli, je, že skutočne existuje a že už tisíc rokov ovplyvňuje životy miliónov ľudí, ktorí jej podliehajú.

Doktrína Svätoštefanskej koruny, tento jedinečný maďarský právny vynález, oddávna platí za nepísanú ústavu Maďarského kráľovstva a poslanci sa preto museli opatrne pohybovať po nejasnej hranici medzi tým, či ju použiť ako symbol alebo ako vodidlo. Podobne ako britská koruna aj Svätoštefanská koruna je právnická osoba, nezávislá od osoby, ktorá ju má na hlave. Doktrína Svätoštefanskej koruny však ide ďalej, pretože korunu pokladá za osobu, ktorá má vyššie postavenie ako kráľ. Jeho veličenstvo Svätoštefanská koruna je stelesnením maďarskej štátnosti. Panovník koná v mene Koruny. Habsburskí králi, ktorí nemali maďarský pôvod, nesmeli korunu vlastniť. Počas korunovačného obradu im ju len dočasne zapožičali.

Ťarcha štátu

Väčšina Maďarov netuší, aký význam Svätoštefanská koruna nadobudne v ich živote, kým budeme kráčať do novej éry, ktorú vyhlásil Fidesz. Ale už vidím šťastné tváre štátnych úradníkov, skladajúcich prísahu na novú ústavu, plnú pasáží typu: „po morálnych porážkach 20. storočia je našou primárnou potrebou duchovná a intelektuálna obnova.“

Jedným z prvých Orbánových počinov po prevzatí moci bolo prenesenie Svätoštefanskej koruny z Národného múzea do gotickej kopuly budovy parlamentu. Vyslal tým jasný signál: koruna nie je muzeálny objekt. Svätoštefanská koruna je okrúhla. Kopula parlamentu je okrúhla. Okrúhly stôl je okrúhly. Treba k tomu ešte niečo dodať? Kto koná v mene Svätoštefanskej koruny, akoby mal za sebou aj Svätý grál a meč Excalibur, a presne to potrebuje najmodernejšia ústava Európskej únie, ak chce zastaviť súčasnú morálnu krízu.

A konečne je všetko jasné. Vo svetle najnovších udalostí sa pred nami začína rysovať celkový plán Viktora Orbána a my začíname chápať, prečo minulý rok (pardon, na minulú Veľkú noc) po svojom drvivom volebnom víťazstve vyhlásil revolúciu. Až v tejto chvíli začína byť jasné, prečo večne usmiateho Pála Schmitta, bývalého olympijského šampióna v šerme, vymenoval najprv za zástupcu vo vedení strany a potom za hlavu štátu. Pál Schmitt je prvý rytier Okrúhleho stola. Na každú úlohu je potrebná správna osoba a naša šermiarska jednotka sa nikdy neminula cieľom.

Už ho vidím, ako sedí a premýšľa pod kopulou, kam sa občas vyberie, aby na chvíľu odložil ťarchu štátu. Myslíte, že si niekedy predstavuje, ako sa asi cítil prvý maďarský kráľ, keď pred tisíc rokmi prijal korunu a kresťanstvo, čo mu vtedy muselo pripadať mimoriadne dobrodružné?… Ako sa asi cítil, keď sa po prvý raz dotkol Svätej koruny? Vtedy ešte ani nebola svätá. Starý dobrý Svätý Štefan nemohol tušiť, že o tisíc rokov neskôr maďarský panovník znovu vyzve svoj ľud dodržiavať kresťanské zásady a že v tom čase bude zastávať funkciu predsedu Európy. Žeby nastal čas zázrakov?

Nastala demokracia Okrúhleho stola. A hoci je ťažké odhadnúť, čo nás čaká, s pomocou rytierskych cností a modernity všetko zvládneme. Základné právo vyhlasuje dôstojnosť za základ ľudského života. Skvelá myšlienka! A možno si predstaviť väčšiu dôstojnosť než s korunou na hlave celkom umlčať celú miestnosť? Čo miestnosť?! Celú krajinu! To dôstojné mlčanie! Zdá sa, že chvíľa, na ktorú sme čakali tisíc rokov, konečne prišla, a o Maďarsko sa odteraz postará Svätoštefanská koruna.

Ideálni občania

Pri listovaní pasážami základného zákona, venovanými našej hrdinskej minulosti a rodinným hodnotám prichádzam na to, že ideálnym občanom tejto utópie by bol môj starý otec. Veta „Manželstvo sa uzatvára medzi mužom a ženou“, znie síce trochu biblicky, ale on bol dobrým kresťanom. „Život je posvätný od chvíle počatia“ – aj to sedí, mal štyri deti a vychoval ich s láskou. Svätoštefanská koruna by sa mu možno zdala trochu staromódna, ale ako bývalý kapitán K&K armády by určite pochopil, že symboly lojality hrajú vážnu rolu v skupinovej dynamike. Bol to aj moderný človek. Žil v období moderny. Ulica, na ktorej som vyrastal, bola pôvodne cestičkou k jeho garáži, kde parkoval Chrysler, model z roku 1929, ten čo inšpiroval slávny newyorský mrakodrap, v tom čase najvyššiu budovu sveta – trúfalý, sebavedomý, aerodynamický, s chrličmi na všetkých štyroch rohoch. Ďalší príklad modernity spojenej s tradíciou.

Môj dedo bojoval v obidvoch svetových vojnách a dožil sa aj roku 1956, keď zamkol môjho otca do pivnice, aby ho Rusi nepripravili o syna. Predtým, roku 1945, mu najstaršieho syna odvliekli z ulice na „menšie práce“, keď sa vrátil, vážil päťdesiatšesť kilogramov. Starý otec si v Prvej svetovej vojne vyslúžil množstvo vyznamenaní. Keby si pripol všetky medaile, pretromfol by aj sovietskeho generála v Deň víťazstva. Keď som ako malý chlapec rozmýšľal o starom Maďarsku, vždy som si predstavoval starého otca, ako sa vyhrieva na slnku so všetkými dierami po guľkách a bajonetoch a ostatnými jazvami na tele. Vyzeral ako mapa zabudnutej krajiny.

Môžem teda povedať, že je to perfektná ústava pre môjho starého otca, ktorý bol skutočný Maďar, vojnový hrdina, veľký zástanca katolíckej cirkvi, otec rodiny a súčasne aj moderný človek. Jazyk ústavy je jednoduchý, pochopia ho aj tí, čo posledných sto rokov neprišli do styku s politikou. Môjmu starému otcovi by určite nepripadala ako akási sci-fi verzia vizionára z 21. storočia, snáď s výnimkou zákazu klonovania. Ale ak vynecháme ten, dokonale by uspokojila džentlmena z prelomu storočia. A ruku na srdce: pre skutočne moderného človeka nezáleží na tom, o akom storočí je reč.

Tí, čo kritizujú Viktora Orbána a novú ústavu, tomu hovoria svätodušné kráľovstvo, a odvolávajú sa na ľudovú tradíciu, ktorá víťaza každoročných dostihov oprávňuje po celý rok byť „kráľom“ dediny a piť vo všetkých krčmách zadarmo. Je to krátkodobá vláda, ktorú strávi opitý mocou. Nová ústava rozpútala emócie, tisícky ľudí vyšli do ulíc protestovať. Svätoštefanská koruna, ako najstaršia osoba v Maďarsku, mnohým pripadá skôr smiešna než svätá a mnohí by jej najradšej dali slušnú penziu a poslali ju na dôchodok. V krajine, kde drvivá väčšina ľudí nie je nábožensky založená, sa môže zdať, že Viktor Orbán vytiahol z Veľkonočného zajaca cylinder.