Neprehliadnite: Nezabudnúť!

Námestie Tiananmen Square. 1989. Foto: Stuart Franklin/  Magnum Photos

Námestie Tiananmen, 1989. Foto: Stuart Franklin / Magnum Photos

Text listu Herty Müller Nobelovskej nadácii

Vážený pán Storch,

Uplynuli už naozaj dva mesiace od Nobelovho týždňa v decembri?

Každopádne Vám prajem všetko najlepšie v roku 2010 a dúfam, že sa onedlho zas uvidíme v Berlíne.

Dnes sa na Vás obraciam so súrnou prosbou. Ako viete, Václav Havel nominoval čínskeho spisovateľa Liu Siao-poa na Nobelovu cenu mieru roku 2010. Liu Siao-po je od roku 2003 predsedom čínskeho PENu, združenia nezávislých spisovateľov a patrí k iniciátorom Charty 08, ktorá žiada demokratizáciu spoločnosti – v stopách Charty 77 v Československu.

Siao-po sa už roky zasadzuje za dodržiavanie ľudských práv v Číne, so všetkými rizikami, ktoré to obnáša. Odpykal si už viacero trestov vo väzení. Spolu s ním väznili aj ďalších signatárov Charty 08. Podľa Reportérov bez hraníc k nim patria Žang Žuhua v Pekingu, ako aj Šen Xi, Šen Youlin a Du Heping.

Roku 2008 ho zatkli deň pred šesťdesiatyym výročím Všeobecnej deklarácie ľudských práv. V ten deň prvý raz verejne vystúpila aj Charta 08. Dvadsiateho štvrtého decembra 2009 Liu Siao-poa odsúdili na jedenásť rokov väzenia za to, že sa politicky angažoval.

Aj ja som presveděená, že Liu Siao-po si zaslúži Nobelovu cenu mieru, pretože sa napriek nespočetným hrozbách čínskeho režimu a napriek životnému nebezpečenstvu, neochvejne zasadzoval za slobodu jednotlivca.

Vážený Marcus Storch, viem, že ako laureátka Nobelovej ceny za literatúru nemám právo nominova? kandidátov na Nobelovu cenu mieru.Prosím Vás však, aby ste v Nórsku tlmočili moju podporu pre kandidatúru Liu Siao-poa.

S pozdravom,

Herta Müller